Miód Pitny Dwójniak

Miód Pitny Dwójniak

Przedstawiamy przepis na Miód Pitny Dwójniak, wyjątkową wersję napoju, który łączy słodkość miodu z nutą delikatnego alkoholu. To oryginalny dwójniak przepis, który pozwoli Ci na własnoręczne wykonanie tego staropolskiego trunku w domowych warunkach. Wyróżnia się tym, że jest to miód pitny przepis bez drożdży, co sprawia, że proces jego produkcji jest bardziej naturalny i prosty. Miód Pitny Dwójniak to nie tylko ciekawy sposób na wykorzystanie domowego miodu, ale również niepowtarzalny smak, który przeniesie Cię w czasy dawnych słowiańskich tradycji.

Składniki:

  • 2 litry świeżego, płynnego miodu (potoki)
  • 4 litry wody
  • 3 dag kwasku cytrynowego
  • 8 g suszonych jagód jałowca
  • 5 g suszonego kwiatu czarnego bzu
  • pożywka dla drożdży (ok. 4-5 g fosforanu amonowego)
  • drożdże winne

Miód pitny dwójniak – jak zrobić?

  1. Miód oraz przegotowaną, ostudzoną wodę wlać do garnka z grubym dnem. Podgrzać na małym ogniu bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając i usuwając pianę. Dodać kwasek cytrynowy. Tak otrzymany płyn nazywa się brzeczką.
  2. Brzeczka łatwo kipi, dlatego trzeba podgrzewać ją powoli. Gdy ilość brzeczki wyraźnie zmnijszy się podczas gotowania, trzeba dodać suszone owoce jałowca i suszony kwiat bzu umieszczone w lnianym woreczku. Nadal trzeba zbierać szumowiny podczas gotowania (ok. 30 minut).
  3. Następnie wyjąć woreczek i oziębić miód do temp. pokojowej. Po czym dodać pożywkę dla drożdży i drożdże winne w proporcji odpowiedniej do ilości płynu. Odstawić tak przygotowany miód w butli w ciepłe miejsce, a po tygodniu przelać do gąsiorka z rurką fermentacyjną. Po zakończeniu fermentacji przelać miód do butelek.

Miód Pitny Dwójniak – dodatkowe informacje

Im dłużej miód pitny dwójniak będzie leżakował, tym będzie smaczniejszy.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: mintaj z porem z pomidorami
Następny przepis: Miód pitny smakowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode