share

Rabarbar na zimę – jak przerobić go w przetwory

by
Miłośnikom rabarbaru poza pieczeniem ciast i robieniem deserów polecamy także przygotować przetwory z rabarbaru. Zimą nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie zrobiony dżem, nalewka czy galaretka. To nie jedyne pomysły na to, co zrobić z rabarbaru na zimę. Jeśli macie w zwyczaju przygotowywać zapasy na zimę i zamykać w słoikach dary wiosny i lata, przetwory z rabarbaru też powinny znaleźć się na Waszej liście. Dlaczego? Bo rabarbar jest zdrowy, smaczny i łatwo przygotować z niego coś pysznego. Zarówno jak w przypadku innych owoców, z rabarbaru można zrobić zarówno coś do słoika. Ogromną zaletą, gdy przygotowujemy przetwory z owoców i warzyw, jest to, że wiemy, jakich składników używamy. Możemy dopasować ilość cukru do własnych upodobań, szczególnie, kiedy te kupne frużeliny czy kompoty wydają nam się być nieco przesłodzone. Domowe zapasy pozwalają nam także unikać zbędnych dodatków – na przykład konserwantów, co również wpływa na nasze zdrowie. I co najważniejsze – kiedy sami robimy przetwory – z rabarbaru czy jakiegokolwiek innego produktu, możemy eksperymentować. I nie chodzi jedynie o dodatki, które mają nadać ciekawego aromatu naszemu dżemowi czy konfiturze. Oczywiście dodatek skórki cytrynowej, kory cynamonu czy kardamonu sprawia, że otrzymujemy coś zupełnie innego i każdy zamykany przez nas słoik może mieć inny smak. Ale pole do popisu jest jeszcze większe. Bo przecież możemy także kombinować, jeśli chodzi o główne składniki i łączenie rabarbaru z innymi owocami czy warzywami.
Przetwory z rabarbaru – dżem z rabarbaru
Jeśli chodzi o przetwory z rabarbaru, najprostszy do zrobienia jest dżem. Do jego przygotowania w najprostszej wersji potrzebny nam będzie jedynie rabarbar i cukier. Co więcej, całość nie musi się długo gotować, bo rabarbar szybko się rozpada i nie puszcza dużo soku. Dzięki temu dżem z rabarbaru jest gęsty i nie trzeba do długo odparowywać. A zawarte w łodygach pektyny to naturalny zagęstnik, nie potrzebujemy więc dodawać do niego zbyt dużo cukru, jedynie do smaku. Wielu z nas lubi jednak eksperymenty w kuchni, dlatego podstawowy przepis to tylko punkt wyjścia. Przetwory z rabarbaru jakimi są dżemy, dają ogromne możliwości. Te czerwono-zielone łodygi świetnie komponują się z imbirem, jeśli więc ciekawi jesteście takiego połączenia, wypróbujcie przepis na dżem z rabarbaru z pomarańczą, imbirem i cynamonem. Aromatyczny, pachnący przyprawami i rozgrzewający – świetni sprawdzi się zimą do domowych drożdżowych bułeczek! Rabarbar świetnie łączy się z ziołami. Tymianek, rozmaryn i bazylia to pewne strzały. Ale jeśli chcecie wypróbować coś jeszcze ciekawszego, połączcie te łodygi z melisą. Przepis na dżem z truskawek i rabarbaru to przykład na to, jak idealny jest to mariaż. W ogóle truskawki i rabarbar bardzo się lubią, co pewnie wiecie, łącząc te dwa składniki w słodkich wypiekach. Warto więc i w przetworach z rabarbaru wykorzystywać znane i sprawdzone połączenia.
Przetwory z rabarbaru – konfitura z rabarbaru
Ale rabarbar to nie tylko dżem. Jeśli już zabierzecie się za przetwory z rabarbaru, będziecie mieli naszykowane słoiczki, pokrywki i garnki do ich przygotowania, zróbcie także konfiturę! Czym różni się dżem od konfitury? Sposobem przygotowania! W przypadku konfitury owoce smaży się w całości w gęstym cukrowym syropie, kilkukrotnie zagotowując całość. Ten sposób sprawia, że owoce nie rozpadają się, bo nie gotujemy ich zbyt długo, a słodki syrop zagęszcza całość. Powszechnie przyjmuje się też, że do przygotowania konfitury z jakichkolwiek owoców, używa się dużej ilości cukru, jest to ilość większa, niż waga samych owoców. Choć konfitura z rabarbaru jako takiego nie będzie zbyt smaczna, w połączeniu z truskawkami staje się już wartym uwagi przetworem na zimę.
Przetwory z rabarbaru – nalewka z rabarbaru
Kiedy temat przetworów z rabarbaru do słoików mamy już przeanalizowany, pomyślmy, jak można rabarbar upłynnić. Nalewka to kolejny produkt na zimę, który możemy przygotować z tych kwaskowatych łodyg. Nalewka z rabarbaru, jeśli chodzi o przygotowanie, nie różni się znacznie od metody, jaką stosuje się przy innych owocach. Łodygi należy pokroić, zasypać cukrem i odstawić. Codziennie mieszamy, do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Wtedy tez należy owoce zalać spirytusem i odstawić w ciemne miejsce na 4-6 tygodni. Następnie filtrujemy i rozlewamy do butelek, dostawiamy jeszcze na kilka tygodni.
Przetwory z rabarbaru – sok z rabarbaru
To nie jest najpopularniejszy pomysł na przetwory z rabarbaru, ale zapewniamy, że wart uwagi. Bo taki sok to prawdziwy ekstrakt z rabarbaru. Jeśli wydaje Wam się, że z rabarbaru nie da się zrobić soku, pomyślcie o selerze naciowym, który ma podobną strukturę i z powodzeniem przepuszczany jest przez wyciskarki. Pamiętajmy, że rabarbar sam w sobie jest kwaśny, dlatego do takiego soku warto wybierać mocno czerwone łodygi, a po jego przygotowaniu dobrze jest nieco do dosłodzić miodem do smaku. Poza tym cukier to naturalny konserwant, dlatego, jeśli chcemy przechowywać nasz sok do zimy, potrzebujemy naturalnego konserwantu. Jak zatem zrobić sok z rabarbaru? Umyty i pokrojony na kawałki rabarbar wrzucamy do otworu wyciskarki wolnoobrotowej. Przetworzy ona łodygi na sok, wyciskając z nich wszystko, co najlepsze. Aby przygotować taki sok na zimę należy go podgrzać z cukrem do rozpuszczenia. Gorący sok wlewamy do wyparzonych butelek, zakręcamy i pasteryzujemy. Po wyjęciu z garnka przykrywamy ściereczką i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Jeśli zapasy na zimę to temat, który szczególnie Cię interesuje, zobacz naszą galerię: przetwory z rabarbaru.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode